CERTIFIKOVANÝ PARTNER POHODA

POVINNÁ VÝBAVA POČÍTAČE

Každý správný řidič vozí ve svém autě hever, klíč, výstražný trojúhelník a další nezbytné součásti povinné výbavy. Něco podobného už se ale nedá říci o nás počítačových uživatelích. V našich počítačích totiž ve většině případů jakási povinná výbava chybí, nebo není příliš vhodná. Dnešní článek tedy přináší přehled ověřených aplikací, které si můžeme do svého počítače zdarma nainstalovat a začít je používat. Díky těmto aplikacím by neměla nastat situace, kdy nám nějaký soubor nepůjde otevřít, pomůžeme také chránit svůj počítač proti virům a škodlivým aplikacím, nebo ho vyčistíme od přebytečného balastu a oddálíme tak případný odborný servis.

Adobe Reader


blog_04_adobe_readerJedna z nejzákladnějších aplikací. Slouží k otevírání souborů ve formátu PDF, který se používá především pro přenos dokumentů (e-knihy, časopisy, články, faktury a další elektronické doklady…) v elektronické podobě.

Stahujte ze stránek výrobce zde.

Adobe Flash Player

blog_04_adobe_flash

Ani tato aplikace by neměla chybět v žádném počítači. Bez ní si totiž ve většině případů neužijete moderní vymoženosti webových stránek, mezi které patří např. přehrávání hudby, videí a nejrůznější animace.

Stahujte ze stránek výrobce zde.

GOM Media Player

blog_04_gom_player

Ne každý přehrávač multimédií se mi osvědčil natolik, jako právě Gom Media Player. Bez nutnosti instalace dalších kodeků a doplňků si totiž poradí s většinou dnes používaných audio a především videoformátů.

Stahujte ze stránek výrobce zde.

IZArc

blog_04_izarc

Další ze základních aplikací, tentokrát pro podporu práce s archivy. Kromě nejčastěji používaných formátů ZIP a RAR podporuje také dalších 18 kompresních formátů. Aplikace je rychlá a uživatelsky přívětivá, dokáže vytvořit samorozbalovací archivy a umožňuje použití šifrování.

Stahujte ze Stahuj.cz zde.

Apache OpenOffice

blog_04_openoffice

Plnohodnotný kancelářský balík dostupný zdarma, který využijete jako alternativu kancelářského balíku MS Office. Balík obsahuje sadu aplikací Writer (tvorba a práce s dokumenty), Calc (tabulkový procesor), Impress (tvorba prezentací) a další doplňkové nástroje.

Stahujte ze stránek výrobce zde.

Paint.NET

blog_04_paintnet

Úprava obrázků a fotografií nebyla nikdy tak jednoduchá. Díky této aplikaci snadno upravíte své fotografie, doplníte různé efekty, filtry, oříznete je, nebo vytvoříte třeba fotomontáž. Navíc je zcela zdarma.

Stahujte ze stránek výrobce zde.

Inkscape

blog_04_inkscape

Inkscape je vektorový editor, díky kterému můžete “nakreslit” doslova vše, co vás napadne. Podporuje doplnění o různé moduly, které ještě více rozšíří jeho použitelnost. Snadno si tak připravíte návrh, leták, pozvánku, nebo třeba webovou grafiku.

Stahujte ze stránek výrobce zde.

Ashampoo Burning Studio free

blog_04_ashampoo

Pokud je váš počítač vybaven optickou vypalovací mechanikou, jistě se bude hodit nástroj pro vypalování optických disků. Podporuje formáty CD, DVD i Blue-ray, umožní pracovat také s obrazy disků (např. ISO). Pokud tuto aplikaci ještě nepoužíváte, určitě stojí za vyzkoušení.

Stahujte ze Stahuj.cz zde.

CCleaner

blog_04_ccleaner

Oblíbený nástroj pro optimalizaci systému odstraní nevyužitý “balast” z počítače, poradí si s odstraněním neplatných registrů i nevyužitých zbytečných souborů. Kromě funkcí čištění systému obsahuje také nástroje pro odinstalaci aplikací, bezpečné mazání souborů, nebo třeba nastavení aplikací spouštěných při startu. Toto se může hodit obzvláště v případě, kdy zakoupíte nový počítač s množstvím aplikací předinstalovaných od výrobce, které mohou obtěžovat po spuštění počítače, nebo dokonce snížit jeho výkon. Díky aplikaci CCleaner spouštění těchto aplikací po startu systému jednoduše zakážete.

Stahujte ze stránek výrobce zde.

Antivirový systém (také zdarma?)

blog_04_msse

Využití vhodného antivirového systému je dle mého názoru kapitolou samo o sobě. Existuje celá řada placených i neplacených systémů. Z těch neplacených bych zejména v případě systému MS Windows 7 vyzdvihl Microsoft Security Essentials, který se mi dobře osvědčil svou rychlostí, spolehlivostí a nenáročností na výkon počítače. V systémech MS Windows 8 a novějších je pak tento systém již součástí zabezpečení Windows Defender a není jej tedy třeba samostatně instalovat.

Mezi mnou osvědčené antivirové systémy bych dále zařadil Avast, který i ve své zdarma dostupné variantě většině uživatelů poslouží více než dostatečně a nabídne dostatečnou ochranu.

blog_04_avast

Nakonec uvedu ještě jedno doporučení. Řada uživatelů ve svém počítači používá více antivirových systémů současně. Ty nejenže nemusí správně fungovat, ale mohou nepříznivě ovlivnit celkový výkon počítače. Doporučuji tedy používat výhradně jeden kvalitní antivirový systém a tento pravidelně aktualizovat.

Microsoft Security Essentials stahujte ze Stahuj.cz zde.

Avast stahujte ze stránek výrobce zde.

Na závěr bych se rád zeptal vás uživatelů, jaké aplikace jsou pro vás zásadní? Zařadili by jste je také na seznam “povinné” výbavy počítače? Pište do komentářů níže.

Lukáš Kochrda
Jsem zakladatelem webu LKcomp.cz a pomáhám lidem z řad domácích uživatelů, podnikatelů i menších firem, předávám jim své dlouholeté zkušenosti a řeším jejich problémy a požadavky. Jsem ajťákem na volné noze, tvořím moderní weby, grafiku a spolupracuji s dalšími skvělými lidmi v tomto oboru.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *